פורטל כספים משכנתאות משכנתא הפוכה

חיפוש באתר

הסקר החודשי - פורטל כספים

אילו קופות גמל עדיפות
 
משכנתא הפוכה

רבים בישראל לקחו או ייקחו בחייהם משכנתא לרכישת נכס. כולנו רוצים נכס שיהיה שלנו. זה מקנה ביטחון פיננסי, השקעה טובה או נכס להוריש לילדים. משכנתאות בישראל הן שוק ענק, שמגלגל מיליארדי שקלים בשנה, שמפעילים את מרבית שוק הנדל"ן למגורים. משכנתא הפוכה היא כלי פיננסי, שקשור לתחום שבאמת פועל קצת הפוך ממשכנתא רגילה.

מה הפוך בזה?

משכנתא הפוכה מיועדת לבעלי נכס, שכבר שילמו עליו וגרים בו, בניגוד גמור למשכנתא רגילה, שבאה לממן רכישת נכס. משכנתא הפוכה היא כלי, שמשרת את ציבור הקשישים בישראל, וניתנת ללקוחות שגילם מעל 60, ובבעלותם נכס למגורים. משכנתא הפוכה אינה מצריכה תשלומים חודשיים או החזרים של ההלוואה, כל עוד הלווה גר בנכס. רק לאחר עזיבתו את הנכס, עקב מוות, עזיבה או מכירה, סכום ההלוואה מוחזר בתוספת ריבית משכנתא שנקבעה מראש.

משכנתא הפוכה אינה מחייבת ביטחונות כלשהם מעבר לנכס המגורים, בניגוד מוחלט למשכנתאות רגילות, שמחייבות הוכחה של כושר החזר, ערבים ועוד בטחונות. הגוף המלווה נותן ללווה את הכסף, רק תמורת ערך הנכס במקרה של מוות או מכירה עתידית. לרוב סכום ההלוואה הוא כמחצית משווי הנכס, והסכום נקבע גם על פי תוחלת החיים הצפויה של הלווה.

למה זה טוב?

מטרתה של הלוואת משכנתא הפוכה היא קבלת סכום כסף לכיסוי ההוצאות בגיל זקנה, לאחר או לפני הפרישה - ללא צורך בהחזר של ההלוואה כל עוד מתגוררים בנכס. מקבל ההלוואה יכול לבחור לקבל תשלום אחד, קצבה חודשית של סכום קבוע מסך ההלוואה, או קו אשראי שבו הלווה מושך חלקים מההלוואה על פי רצונו.

משכנתא הפוכה היא דרך טובה ולגיטימית לממן הוצאות שונות, חיוניות או למטרות הנאה. בגיל זקנה לא צריך לדאוג להכנסה שוטפת נוספת לצורכי החזר של ההלוואה.

בעד ונגד משכנתא הפוכה

  • לא משאירים נכס פיזי להוריש לילדים.
  • יש שטוענים שעדיף למכור עוד בחיים, ליהנות מכספי המכירה ולהשכיר דירה קטנה.
  • טענה מוכרת היא שישנן דרכים כלכליות וטובות יותר להכנסות בזקנה.
  • משכנתא הפוכה היא דרך טובה לקבלת הכנסה נוספת ללא דאגות ולחץ של החזרים.
  • משכנתא הפוכה נותנת אפשרות להישאר בבית שאליו רגילים ומכירים כל החיים.

איך מחזירים?

החזר משכנתא הפוכה נעשה בכמה דרכים. עם פטירת הלווה, הגוף המלווה מקבל את הנכס או את הכסף ממכירתו בתוספת ריבית משכנתא שנקבעה מראש. אם הלווה מוכר את הבית לפני מותו, הבנק מקבל את הסכום עם הריבית. ניתנת אפשרות ליורשי הלווה לשלם בעצמם את החזר ההלוואה ולשמור את הנכס. ישנם שירותי מחשבון משכנתא, שיעזרו לחשב את גובה ההחזר הסופי של משכנתא הפוכה. 

תפריט ראשי

השקעות

מימון

ביטוח

לימודים

משכנתא